Konferencja Fundacja FRG 13.12.2025r.

„Zdrowie Psychiczne Rodzin Górniczych po Stracie – Interdyscyplinarne Ujęcie Psychospołecznych Mechanizmów Wsparcia i Adaptacji” – wyjątkowe spotkanie rodzin górniczych pełne wsparcia i bliskości

13 grudnia br. spotkaliśmy się z rodzinami górniczymi, które każdego dnia niosą w sercu doświadczenie straty. Nasze wydarzenie pt. „Zdrowie Psychiczne Rodzin Górniczych po Stracie – Interdyscyplinarne Ujęcie Psychospołecznych Mechanizmów Wsparcia i Adaptacji” była nie tylko wydarzeniem, ale przede wszystkim czasem bycia razem – w zrozumieniu, życzliwości i poczuciu wspólnoty.

W spotkaniu wzięło udział 110 osób – w tym rodziny dotknięte ostatnimi wypadkami w kopalniach. Wspólny uroczysty obiad, muzyka Orkiestry Dętej Katowice i serdeczne rozmowy stworzyły atmosferę, która pozwala choć na chwilę poczuć, że nikt w tym trudzie nie jest sam.

Uhonorowaliśmy osoby i instytucje, które niosą pomoc i dodają sił – wręczając Medale „Przyjaciel Fundacji”.

W tym roku Kapituła Medalu postanowiła uhonorować:

– Główny Instytut Górnictwa-Państwowy Instytut Badawczy

– Elgór+Hansen SA

– Pana Łukasza Deję -prezesa PGG

– Pana Adama Rozmusa -zastępcę prezesa JSW

– Pana Damiana Czoika – przewodniczącego Rady Fundacji

– Pana Marcina Nastawnego -zastępcę przedwodniczącego Rady Fundacji

– Pana Arkadiusza Wydrycha -naczelnika zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

– Panią Agatę Nowakowską -podopieczną Fundacji

Nasi uzdolnieni stypendyści otrzymali nagrody za swoje osiągnięcia. Wyróżniliśmy: Hannę Moskwik, Nadię Porwoł, Jakuba Szczyrba, Angelikę Dubiel, Karola Korczak

Wszystkie dzieci i młodzież otrzymały „pełne radości” świąteczne paczki.

Dla wielu uczestników – szczególnie osób samotnych i dotkniętych traumą – możliwość bycia częścią społeczności ma nieocenione znaczenie.

To możliwość odnalezienia wsparcia wśród tych, którzy naprawdę rozumieją.
To przestrzeń, w której trudne doświadczenia mogą wybrzmieć, a samotność – ustąpić miejsca bliskości.

Partnerzy wydarzenia:

  • Polska Grupa Górnicza SA
  • Południowy Koncern Węglowy SA
  • PZU Życie SA
  • Haldex SA
  • Fabryka Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A.
  • Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu

Nagrody dla stypendystów ufundowały spółki:
Centrala Zbytu Węgla „Węglozbyt” oraz Węglokoks.

Dziękujemy wszystkim Partnerom za obecność i wsparcie.
Razem tworzymy wspólnotę, która daje siłę.

FundacjaFRG – NOWY ADRES

Aleja Korfantego 79 40-160 Katowice Pokój 1104, piętro XI